Realizacje agencji interaktywnej

Tetra Pak

Projekt: Kampania CSR "Posadź Drzewo 2.0"

 

 

Akcja „Posadź Drzewo” zanotowała 1,295 mln osób na serwisie posadzdrzewo.pl bez użycia wsparcia mediowego, bazując wyłącznie na działaniach rekomendacyjnych (WoMM). Kampania została przeprowadzona przez agencje Opus B (www.opus-b.pl) i E_misja Interactive 360 (część NuOrder Group – nuorder.pl).

 

 

 

 

 

Posadź Drzewo” to kampania bazująca na CSR’owym, kilkuletnim już działaniu marki Tetra Pak polegającym na sadzeniu drzew w polskich parkach narodowych.

Mechanizm:

Każdy uczestnik  akcji sadził wirtualne drzewo na serwisie www.posadzdrzewo.pl, co skutkowało posadzeniem prawdziwego drzewa przez Tetra Pak.

Za zaproszenie kolejnych osób do akcji uczestnicy otrzymywali wyłącznie tzw. miękkie nagrody w postaci wzrostu ich wirtualnych drzewek.

W tej edycji akcji zostało posadzonych 100 tys. drzew.

 

Kampania „Posadź Drzewo” osiągnęła rewelacyjne wyniki.

Serwis zanotował:

  • 1,295 mln unikalnych użytkowników
  • ponad 3,55 mln odwiedzin
  • 21,5 mln odsłon

Serwis osiągnął tzw. współczynnik odrzuceń na niespotykanym poziomie 1,04%.

 

Rys.1. Wybór gatunku drzewa w akcji Posadź Drzewo 2.0

 

Wobec braku wsparcia mediowego efektywność kampanii „Posadź Drzewo” bazowała wyłącznie na skuteczności działań rekomendacyjnych jej uczestników (WoMM), którzy byli pobudzani do działań Member-get-Member.

Nowi uczestnicy akcji byli wciągani w oparciu o szereg mechanizmów psychologicznych:

 

  1. Motywacjny: idea łatwego przyczynienia się do posadzenia prawdziwego drzewa była bardzo mocnym motywatorem, który pobudzał do działania grupy zaangażowanych społecznie Intenautów.
  2. Rywalizacyjny: odwiedzanie indywidualnych drzewek powodowało ich wirtualny wzrost w 5 etapach rozwoju. Internauci rozsyłali do znajomych adres swojego własnego drzewa aby osiągnąć jego szybki wzrost i mieć możliwość wydrukowania specjalnego certyfikatu stanowiącego dodatkową gratyfikację.
  3. Oparty na zegarze rytmu biologicznego: akcję zapoczątkowano pod koniec długiej zimy, gdy wszyscy Internauci z niecierpliwością czekali już na zieloną wiosnę.

 

Dzięki silnej stymulacji do działań rekomendacyjnych po wpisaniu w Google frazy „posadzdrzewo.pl” można znaleźć w sieci 667 tys. wyników. Dzięki temu na serwis akcji trafiło 531,7 tys. osób z Naszej Klasy i 160,9 tys. z Facebooka.

 

Profil akcji na Facebooku był prowadzony przez agencję 6ix świadczącą usługi WoMM i Social Media (część NuOrder Group). Zgromadził on w 3 tygodnie ponad 9 tys. bardzo aktywnych fanów.

 

Rys.2. Fanpage PosadźDrzewo.pl

 

Narzędziem wykorzystanym do jakościowego zaangażowania i podtrzymywania zbudowanej społeczności w obszarze ekologii jest dostępny z poziomu serwisu www.posadzdrzewo.pl interaktywny konkurs komiksowy. Nagrodzone prace wyłaniano dotychczas z ponad 3,5 tys. zgłoszonych komiksów. Konkurs trwa w etapach do końca czerwca. Na zakończenie konkursu planowane są emisje clipu muzycznego podsumowującego tegoroczną kampanię.

 

 

Zobacz także:

> 420 000 rekomendacji?

> 14 900 mam w konkursie

 

> nasza oferta

> partnerzy